O Kaszubach:

Kaszuby (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) – region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi (autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się językiem regionalnym, określanym jako język kaszubski.Pierwszy raz nazwa Kaszuby pojawiła się w bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 r.Główne miasta Kaszub, w których kultywuje się tradycje i język kaszubski to Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna i Bytów.W sprawie tego, które miasto jest stolicą Kaszub, istnieją liczne kontrowersje. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, wydany w 1880 roku, uznawał miasto Wejherowo za stolicę „ziemi kaszubskiej”. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie będące główną organizacją reprezentującą Kaszubów uznaje za stolicę Kaszub – Gdańsk, gdzie ma też biuro zarządu głównego. Natomiast Kartuzy uznawane są za centrum Szwajcarii Kaszubskiej.Każdy kto wyruszy w podróż po Kaszubach spotka tu niezwykłe bogactwo krajobrazów.
Jeśli wierzyć starej legendzie, wzięło się ono stąd, że Pan Bóg zabrał się za tworzenie Kaszub na samym końcu.A ponieważ zostało mu sporo „budulca” z najrozmaitszych krain, które ukończył wcześniej, rzucił to wszystko na ziemię kaszubską – i tak zostało do dziś.
W odróżnieniu od Kaszub Północnych stanowiących pas wybrzeża Bałtyku, Pojezierze Kaszubskie to kraina lasów, jezior i malowniczych wzgórz morenowych.
Największe jeziora: Wdzydze, zwane Kaszubskim Morzem oraz położone na południu Jezioro Charzykowskie, przeżywają latem istne oblężenie wczasowiczów.
Na szczególną uwagę zasługuje ciąg czternastu jezior rynnowych, połączonych rzeką Radunią - wodniacy twierdzą, że nie ma w Polsce cudniejszego szlaku kajakowego. To tzw. Kółko Raduńskie leży w sercu Szwajcarii Kaszubskiej – najpiękniejszej części Pojezierza, gdzie wysokości względne dochodzą do 170 m., rzeki płyną bystro, na stromych łąkach pasą się owce i krowy, a szosy wiją się serpentynami, jak w górach. Stolicą tej malowniczej krainy są założone w XIV w. przez francuskich zakonników Kartuzy.
Na południowy wschód od miasta rozciągają się Wzgórza Szymbarskie ze wznoszącą się 329 m. n.p.m. Wieżycą. Jak przystało na najwyższy szczyt Niżu Europejskiego, wzgórze ma potężną wieżę widokową, z której podziwiać można panoramę okolicy. Zimą na stokach Wieżycy szusują narciarze.
Z kaszubską mozaiką krajobrazów współgrają skomplikowane losy historyczne tej krainy – jej dzieje tworzyli bowiem Słowianie i Germanie, pomorscy książęta z dynastii Gryfitów i piastowscy królowie. Krzyżacy, Brandenburczycy i Duńczycy, pruscy zaborcy i polscy działacze niepodległościowi, a po II wojnie światowej także repatrianci zza Bugu i Ukraińcy. W samym środku owego narodowościowego tygla trwa od wieków rdzenna ludność kaszubska.
Po najdawniejszych mieszkańcach Pojezierza pozostały tajemnicze kamienne kręgi w Odrach, Leśnie i Węsiorach. Pochodzące z początków naszej ery (a być może nawet z neolitu) kręgi i kurhany fascynują nie tylko współczesnych historyków, lecz także radiestetów i ufologów. O czasach średniowiecznych przypominają zabudowania klasztorne w Kartuzach, do których przylega słynny kościół z dachem w kształcie wieka gigantycznej trumny. Po wieku XIX pozostały cieszące oko mieszczańskie kamieniczki, jak te na rynkach w Kościerzynie, dawne parowozy, zgromadzone w kościerskim muzeum.

U Izy, ul. Nowiny 39, 83-305 Pomeczynska Huta

 

wiecej...

 

Cena za osobę od 20 zł.

 

 

Gospodarstwo Agroturystyczne CIS, Wieś Cis 1A,

83-210 Zblewo, woj. pomorskie

 

wiecej...

 

Czerwony Domek, ul. Jasień, 77-116 Jasień gmina.Czarna Dąbrówka, woj.Pomorskie

 

wiecej...

 

Zapraszamy od Czerwca,do Sierpnia.


Domki na Kaszubach, 77-116 Kartkowo, woj.Pomorskie

 

wiecej...

 

Cena od 30 PLN.

 

Kwatery Agroturystyczne Jolanta Januszewska, Męcikał, Dąbek 11
89-632 Brusy Męcikał, woj.: pomorskie

 wiecej...

 

 

 

Agroturystyka Agro- DOROTA
83-333 Chmielno – Bukowinki 9a

 

wiecej...

 

Cena za osobę od 27 zł.

 

Pensjonat Sobótka, 83-300 Kartuzy, Ręboszewo 16

 

wiecej...

 

 

 

Amaltea - Dworek na Kaszubach, Wałdowo 33, 77-200 Miastko

 

wiecej...

 

Cena za osobę od 65 zł.

 

Dom Wypoczynkowy Artemida, ul. Nowa 60, Ostrowo, 84-110 Karwia

 

wiecej...

 

Cena za osobę od 24 zł.

Zapraszamy od maja do września!

 

Kompleks Wypoczynkowy Szarlota,  Szarlota 11, 83-400 Kościerzyna

 

wiecej...

 

Cena od 65 zł.

 

Pokoje Gościnne, ul. Młyńska 4, 84-113 Wierzchucino

 

wiecej...

 

Cena za osobę od 27 zł.

 

Obiekt sezonowy(od czerwca do września).

Hotel Olimp, ul. Kościerska 5, 89-600 Chojnice.

 

wiecej...

 

Cena za osobę od 35 zł.

 

Pensjonat "Nad Jeziorem", Cekcynek 40, 89-511 Cekcyn

 

wiecej...

 

Cena za osobę od 35 zł.

 

Dom Przy Gruszy, Gęś 15, 84-352 Wicko Gęś, woj. pomorskie

 

wiecej...

 

Cena za osobę od 30 zł.

Dom Letniskowy Magnolia, Soszyca12, 77-100 Bytów, gm.Parchowo

 

wiecej...

 

Cena za osobę od 45 zł.

Polecamy:

Marzenia stały się faktem. Wychodzimy szerokim, zapraszającym, gestem po klienta niezorientowanego jeszcze na miejsce swego pobytu wakacyjnego, który planuje jedynie urlop nad morzem dając mu ofertę "pomorską" jako pierwszą do przeanalizowania. Nie interesuje nas dzielenie pomiędzy istniejącą bazę noclegową Ustki, Pomorza, w tym Kaszub zadeklarowanych wczasowiczów, ale sięgnięcie po tych, co jeszcze nie zadecydowali gdzie pokierują swe kroki. Później już tylko od właścicieli obiektów noclegowych będzie zależało, czy dana osoba przyjedzie na Pomorze i czy na tyle będzie oczarowany pobytem w pięknych pomorskich miejscowościach, aby co roku odwiedzać pokoje w Ustce, czy w innej miejscowosci tego regionu, myśląc o pokojach nad morzem. Razem dokonamy rzeczy wielkich, ponieważ do takich trzeba zaliczyć dobro i reklamowanie naszego regionu. Dzięki temu pomożemy większej rzeszy turystów zawitać na Pomorze, do Ustki, na Kaszuby bez zbędnego a mozolnego szukania interesujących ofert wśród wszystkich miejsc polskiego turystycznego świata.

Resturacja Korsarz zaprasza na ucztę dla podniebienia!